Aiemmat viikon oluet

Guinness Draught – Stout
Guinness
Alc. 4.2% / Irlanti
Mahonkisen tumman, jopa mustan vĂ€rinen Glassikkoherkku isolla G:llĂ€. Maultaan lempeĂ€n suklaan ja ja kaakaon ohella hyvin tiivis paahtuneisuus, joka johdattaa pehmeÀÀn kermaiseen suuntuntumaan. Makeahkon maltainen yleisvire erinomaisella tasapainolla kermaisen pehmeyden vastapariksi.Â
Olutmaailman musta lammas, joka erottuu joukosta aina edukseen.Â
PS. KiinnitĂ€ huomiota tölkin sisĂ€llĂ€ kilisevÀÀn pingispallomaiseen typpikapseliin, joka on kuullun mukaan jopa internettiĂ€kin parempi keksintö..Â
Joka tapauksessa tĂ€stĂ€ oluesta riittÀÀ iloa pÀÀsiĂ€ispöytÀÀn ehdottoman juotavana oluena – toki tĂ€mĂ€ on hanasta tuoreena optimaalisin mahdollinen makuelĂ€mys.
Viikko 10/2021
Staropramen – Pilsner
Staropramen
Alc. 5% / Tsekki
UlkonĂ€kö Staropramenille: kirkas ja oljenkeltainen köykĂ€isellĂ€ kirkkaan valkoisella vaahdolla – oluen arkkityyppi tuopissa.Â
Miedossa tuoksussa matka kĂ€y viljaisten peltojen lĂ€pi kotoisaan tsekkipubin tuoksuun vanhassa kaupungissa.Â
Raikkaassa maussa, viljainen flavouri ja humalan pieni hÀive luomaan tasapainoisen klassikkojuotavuuden oluelle. Maussa myös diasetyyliÀ antamaan hieman voimaista makua.
TÀstÀ oluesta on ruokapöytÀÀn kalan kanssa, terassille virkistÀmÀÀn tai tyylikkÀÀksi pussikaljaksi.
HÀmmÀstyttÀvÀn pÀtevÀ olut myös fridgefilleriksi!
Viikko 9/2021


Loviatar – Rye wine
Panimo HIISI
Alc. 11% / Suomi
TÀssÀ olut synkkyyttÀ vastaan.
Ulkomuodoltaan tuhti, vÀriltÀÀn ruskehtava ja hÀmÀrÀn umbra.
Tuoksultaan imelÀ, lakristimainen ja rukiinen.
Reipas ruis valtaakin rouheasti leukaperÀt. TymÀkÀn humalointi hoitaa lupaavan alun. Usean kerroksen lÀpi kulkiessa mausta voi saada vivahteikkaan ja eteenpÀin piiskaavan kokemuksen, josta löydettÀvissÀ saippuamaisuutta, marjaisuutta, lÀmmintÀ alkoholin polttoa. LoppunÀytös pysyy pitkÀÀn mielessÀ.
Oluena tĂ€mĂ€ on rukiin oikeaoppisen kĂ€ytön malli. RuisviiniĂ€ tosissaan!Â
Viikko 8/2021
Quadrupel – Trappist
La TrappeÂ
Alc. 10% / Belgia
Ennen arviota todettakoon, ettĂ€ trappisti ei ole oluttyyli vaan pikemminkin tapa ja kĂ€ytĂ€ntö.Â
Asiaan. TĂ€mĂ€ Quadrupel on meripihkan vĂ€rinen. Se on intensiivinen ja hieman terĂ€vĂ€ tuoksultaan. Maultaan se taas on hienon tasapainoinen, tĂ€ytelĂ€inen ja kirpsakka. Mausta erotettavissa maltaisuutta, paahteista, kirpeĂ€hköÀ hedelmĂ€isyyttĂ€ – jopa banaania. Quadrupel on ryhdikĂ€s ja jalo luostariolut.Â
Trappistimunkkien sieluntyön lĂ€hes harrastusomainen tukitoimi, eli oluenpano tuottaa maalliseen maailmaan erityisen herkullisia pöytĂ€oluita. NĂ€itĂ€ oluita voi nauttia ennen ja jĂ€lkeen rukouksien – mutta kannattaa kiinnittÀÀ huomio useimmille luostarioluille ominaiseen korkeaan alkoholiprosenttiin.
Viikko 7/2021


Pilsner Urquell – Pilsner
PlzenskĂœ Prazdroj
Alc. 4,4% / Tsekki
Pilsner Urquell – Pilsnerin alkulĂ€hde.
Kirkkaan kullankeltainen vĂ€riltÀÀn. LempeĂ€n maltainen, jopa makea maultaan. PerinteikkÀÀn tsekkioluille tyypillisen Saaz-humalan ansiosta tĂ€llĂ€ on peltomaisen ruohoinen ja happaman miellyttĂ€vĂ€ tuoksu. “Urkki” on ehta ja tasapainoinen tyylinsĂ€ huipulla oleva tsekkipilsner, jonka makuprofiilia on tavoiteltu useiden Keski-Eurooppalaisten oluenvalmistajien resepteissĂ€.Â
TĂ€mĂ€ olut on tyylikĂ€stĂ€ tsekkilĂ€istĂ€ nestemĂ€istĂ€ kultaa, jota mielellÀÀn valuttaa aromikkaan vaahtokukan mahdollistavalla ominaisella tavalla sopivan isoon tuoppiin.Â
Viikko 6/2021
Tumma Tauko – Imperial Baltic Porter
PĂ”hjalaÂ
Alc. 11,5% / Viro
VĂ€riltÀÀn kuin synkkÀÀ ja tummaa kahvia.Â
Tuoksultaan rikas ja imelÀ tynnyriolut, jossa on vanilijan vivahteita.
Maultaan yllĂ€ttĂ€vĂ€n terĂ€vĂ€ ensipuraisu, joka viipyilee pitkÀÀn seuraavaan pĂ€ivÀÀn asti suussa. Suutuntuma on muuten tĂ€ytelĂ€inen ja kerroksinen. Makua kuvaa parhaiten sana: “kokoillan kattaus”. Mausta on tarjolla useita kerroksia, jotka kulkevat matkanomaisesti eteenpĂ€in aina seuraavaan vaiheeseen.
Erityisen laadukkaan ja monirikkaan makuprofiilinsa ansiosta Tumma Tauko ansaitsee tĂ€ydet pisteet oluena, matkana ja nautintona. TĂ€mĂ€n oluen maistelun jĂ€lkeen muut tuimat portterit maistuvat jopa vetisiltĂ€. Kokeile maistajaisten yhteydessĂ€. Â
Viikko 5/2021


Crisp – Vaalea lager
Koff
Alc. 0,0% / Suomi
Suomen suosituin alkoholiton olut, Nikolai, on nyt KOFF Crisp. (Sinebrychoff). TÀmÀ vaalea herkkuholiton on tarjonnut alkoholittoman vaihtoehdon jo useita vuosia. Oluella on eri hyvÀ yrttinen tuoksu, josta voi pÀÀtellÀ useita erilaisia skenaarioita. Joko hyvÀ tahi paha- riippuen arvioijasta.
TÀmÀn hintalaatu-suhde on korkea, usko tai ÀlÀ!
Alkoholittomilla ja vÀhÀ-alkoholillisilla (<2,2%) kuten tÀllÀkin oluella on paikkansa: tÀmÀ sopii erinomaisesti urheilusuoritusten pariin, tai huomaavaisen isÀntÀvÀen pöytÀÀn vierailleen varaamana alkoholittomana vaihtoehtona.
Viikko 4/2021
Virmalised – 0 IPA
PĂ”hjalaÂ
Alc. 0,5% / Viro
Haalean vaalean keltainen vĂ€ritys. Samean sekĂ€ mehukkaan nĂ€köinen olomuoto kevyellĂ€ vaahdolla. Varsin mielenkiintoinen holiton, jossa sitruksista ja trooppista aromia riittÀÀ. Tuju humalointi tuo mieleen kovimmat double-IPAt ja superhumaloidut kotikötöstelyt.Â
(VAROITUS: Saattaa rikkoa IPAttomasi ennen aikojaan)
–
Alkoholittomilla ja vÀhÀ-alkoholillisilla (<2,2%) kuten tÀllÀkin oluella on paikkansa: tÀmÀ sopii erinomaisesti urheilusuoritusten pariin, tai huomaavaisen isÀntÀvÀen pöytÀÀn vierailleen varaamana alkoholittomana vaihtoehtona.
Viikko 3/2021


St. Olaf -Pale Ale
Mustan Virran Panimo
Alc. 1,2% / Suomi
Kullankeltainen ulkomuodoltaan ja kevyt maultaan, kuitenkin arvokkaan tuntuinen mausteisuus eikĂ€ missÀÀn nimessĂ€ vetinen rakenne. Alkoholin terĂ€vyyttĂ€ ei ole ollenkaan huomattavissa, maltaisuus korostuu selkeĂ€sti maistettavaksi.Â
–
Alkoholittomilla ja vÀhÀ-alkoholillisilla (<2,2%) kuten tÀllÀkin oluella on paikkansa: tÀmÀ sopii erinomaisesti urheilusuoritusten pariin, tai huomaavaisen isÀntÀvÀen pöytÀÀn vierailleen varaamana alkoholittomana vaihtoehtona.
Viikko 2/2021
Brooklyn Special Effect – Hoppy lager
Brooklyn Brewery
Alc. 0,4% / U.S
TÀmÀ alkoholiton olut on monipuolisen kevyt ja katkeran hedelmÀinen. Tuoksusta voi havaita perinteisiÀ tujakasti humaloidun oluen aromeja. Makuna katkera ja maltainen suuntuntuma ilman alkoholin tuomaa terÀvyyttÀ. Ei kuitenkaan vetinen.
Alkoholittomilla ja vÀhÀ-alkoholillisilla (<2,2%) kuten tÀllÀkin oluella on paikkansa: tÀmÀ sopii erinomaisesti urheilusuoritusten pariin, tai huomaavaisen isÀntÀvÀen pöytÀÀn vierailleen varaamana alkoholittomana vaihtoehtona.
Viikko 1/2021


Black velvet – Olutdrinkki
Alc. X% / Suomi, uusivuosi
Drinkin teko-ohjeet:
1. Kaada valitsemasi lasi puolilleen Guinnesia tai vastaavaa tummaa stouttia (tai vaihtoehtoisesti muuta chocostouttia).Â
2. TÀytÀ lasi varovasti shamppanjalla (Cavakin kÀy)
TÀmÀ olutdrinkki tunnetaan myös nimellÀ Bismarck, koska nimekÀs saksalainen rautainen viiksimies Otto piti suuresti juuri tÀstÀ drinkistÀ.
Olutdrinkki sopii uudenvuoden tohinoihin arvokkaana ja nĂ€yttĂ€vĂ€nĂ€ oluenystĂ€vĂ€n juhlallisena maljana. Kippis ja heikunkeikun 2020. Tervetuloa 2021!Â
Tykky – Winter Ale
Tornion Panimo
Alc. 5% / Suomi, Tornio
PehmeĂ€n maltainen, kuparinpunainen ale. Perusrungoltaan tuttua ALE juttua – mutta jos malttaa odottaa, mausta voi lyötÀÀ vivahteen ripauksellisen lisĂ€sĂ€ttyĂ€ kardemummaa.
LÀmmetessÀÀn maltaisuus korostuu mielyttÀvÀsti.
HyvĂ€ makubalanssi uudeksi tulokkaaksi. Sopii jĂ€ljelle jÀÀneiden jouluruokien tuhoamisen pariin, sekĂ€ tuomaan lĂ€mpöÀ vĂ€lipĂ€ivien kylmyyteen.Â


Delirium Tremens
Brouwerij L. Huyghe
Alc. 8,5% / Belgia
Kullankeltainen, runsasvaahtoinen tyypillinen belgialainen strong blonde. SuunmyötÀinen makuprofiili, josta on nÀppÀrÀsti poimittavissa belgityylille tuttuja makuvivahteita ja hedelmÀisyyttÀ.
Tynnyrimuodossaan erinomainen hintalaatu -tuote, jolle voi antaa pisteitÀ myös fyysisestÀ suunnittelustaan. TynnyrissÀ on helppo kantokahva ja useita vipstaakkeleita, joita sÀÀtÀmÀllÀ saa oluen virtaamaan railakkaiden juhlien tiimellyksessÀ.
Grand Cru
St Feuillien
Alc. 9,5% / Belgia
Aleoluille ominainen makea karamellinen hedelmÀisyys ja monipuolinen aromimaailma tulevat vÀlittömÀsti esiin.
Juomana kyseessÀ on delikaatti olut, jonka korkea alkoholipitoisuus ei todellakaan lyö avokÀmmenellÀ, vaan tÀyttÀÀ pehmeÀsti suun yhdessÀ belgityypillisellÀ luonteellaan.
Herkullinen arvopullo avattavaksi yhdistyksen syyskokouksien vilskeen keskelle pÀÀtöksien yhteyteen.


Dark Sister – Black IPA
Brussels Beer Project
Alc. 6,66% / Belgia
Tuimasta olomuodostaan huolimatta lempĂ€noloinen pöytĂ€juoma pitkien iltojen ratoksi. Tuoksultaan jĂ€nnittĂ€vĂ€ yhdistelmĂ€ mokkamaisia maltaita ja belgialaisille oluille tyypillisiĂ€ hedelmĂ€isiĂ€ sitrusaromeita. Maultaan tĂ€mĂ€ ‘evil souled twin of IPA’s’ on kuivakas, hapan, mausteinen ja kirpeĂ€.
SynkentÀÀ sopivasti mieltĂ€ tumman ystĂ€vĂ€lle, sillĂ€ tĂ€mĂ€ ei kuitenkaan maistu tummalta laisinkaan!Â
Ruokasuosituksena Jummin lihapullaleipĂ€.Â
KipinĂ€tĂ€r – Imperial stout
Hiisi
Alc. 11% / Suomi JKL
KipinĂ€tĂ€r on paahteinen ja kevyellĂ€ poltteella varustettu samettistoutti. Eli erityisen kiva habaneron & kahvin mokkamaisuus onnistuneessa öljymĂ€isessĂ€ rungossa. Mokkaisa ja vanilianarominen tuoksu houkuttelee maistamaan ja yllĂ€ttymÀÀn poltteesta.Â
Sopii talviseen iltaan lÀmmittÀmÀÀn mieltÀ ja seuran kielenkantoja. Sopiva lohtu viikon kestÀvÀÀn HIISI Taproomin aukeamisen odotukseen. (27.11.20)


Aulis – Golden Ale
Panimoyhtiö X
Alc. 4.5% / Suomi JKL
Reilusti sitruksisen kirpsakka janojuoma. Raikas ja helposti lÀhestyttÀvÀn oloinen kirkas ulkomuoto, kevyt pirteÀ ja hiivaisen oloinen tuoksu ja suuntuntuma, josta sitruunan kirpeys jÀÀ leukaperiin.
PiristÀÀ mieltĂ€ yhdistettynĂ€ saunaelĂ€mykseen tai iltalenkin jĂ€lkeen jÀÀkylmĂ€nĂ€.Â
Emigrantti
Panimo Honkavuori
Alc. 7.7% / Suomi
Tumman ja utuisen punaruskeaa vÀriÀ. Tuoksussaan pÀhkinÀinen, karamellinen ja maltainen. Maussa maltaisuutta, pÀhkinÀÀ ja suuntuntumaltaan erittÀin selkeÀ strong ale.
Emigrantti antaa nautiskelijalleen mahdollisuuden pohtia siirtolaisuuden historiaa voimakkaan tumman makuelÀmyksen ÀÀrellÀ.


Oktoberfestbier
Spaten
Alc. 5.9% / Saksa
Kirkas, vaalean kullankeltainen ja runsaasti kupliva olut pienehköllĂ€ valkoisella vaahdolla. Tuoksu hedelmĂ€inen, viljainen ja maltainen, oikeinkin houkutteleva.Â
 Spaten Oktoberfestin juotavuus on hyvÀllÀ tasolla. TÀtÀ maistelee mielellÀÀn joko sellaisenaan tai rasvaisen makkararuuan tai voimakkaasti maustetun curryn kanssa.